erbik

Ahoj Sluníčka!

 

I když vás to asi vůbec nebude zajímat a mávnete nad tím rukou, tak jsem našel zajímavej kontakt. Pokud někdo budete potřebovat přezky, nebo nákončí na šňůrky, tak se mrkněte semhle: http://www.armabohemia.cz/shop.htm

Ráďa

 

 


 

erbik

Košile cca 1480

 

Střih: kosile strih

Střih jsem koncipoval na pás plátna široký 65 cm. Snažil jsem se co nejlépe logicky využít takový pruh, protože si musíme uvědomit, jakou práci a kolik času muselo dát vytvořit jenom samotný polotovar ve formě tohoto pruhu látky. Z toho asi plyne, že naši předkové si jen tak nemohli dovolit něčím takovým plýtvat.

 

Materiál:

Vhodný materiál je len. V té době byla naprostá většina věcí šita ze lnu a vlny. Ostatní látky, jako třeba bavlna, byl těžkej import a pro prostý člověk, kterým žoldnéř bezesporu byl, si něco takového nemohl dovolit. 
Košile se tehdy bělily na sluníčku. To si dneska neumím představit, takže to příště asi nijak bělit nebudu, ale kdyby jste se o to chtěli pokusit (bělidlem), tak rozhodně nebělit až do sněhobíla...

Jak šít:
Já si myslím, že viditelné švy by meli být šity ručně (naznačeno světe modrou)... Vypadá to fakt hezky To co není vidět je stejně jedno, takže strojem .
Jak šít ručně? na to mi odpověděl článek na living history

Kolem krku:
Já tam naznačil jak by ta díra pro hlavu měla přibližně vypadat. To si každý musí udělat sám. Jen doporučím: zadní okraj díry pro hlavu by měl být asi v rovině ohybu ( já to nakreslil trochu za, ale spíš bych to udělal na samotný rovině ohybu). Výstřih co nejmenší, ale aby se dala pohodlně protáhnout hlava. (Ten len je naprosto nepružná látka, tak bacha.)

Inspirační obrázky:
Doporučuju si prohlédnout galerii na těchto skvělých stránkách

P.S:Ty kóty u těch rukávů jsou prohozený...

Ráďa

 

 


 

 

erbikKalhoty respektive bruchy

 

"Kalhoty" prostého člověka u nás v první polovině 15. století

 

Vzhledem k zaostalosti Střední Evropy a konzervativnosti prostých lidí se u nás v té době jako oděv spodní poloviny těla nosily bruchy spolu s oddělenými nohavicemi. Já zde zatím nedám svoje střihy, protože jsem stále ve fázi vývoje... Ale tady je link na zajímavý stránky jde sice o 14. století, ale v tom není moc rozdíl , kde se dozvíte víc a jsou tam i střihy, ze kterých momentálně vycházím... Jinak ty nohavice si myslím stačí pro začátek, a taky na léto lněné... já to taky zatím budu mít ze lnu.

Snad jen dodám, kde sehnat látky: Obchod mě neznámého jména jest v Korunní 28, metr lnu je asi za 200kč/bm, vlna za 600Kč/bm.

 

PS: italští vojáci

 

Ráďa

 

 


 

Made by Thar. All rights reserved.